Slovenija se sooča z resno možnostjo recesije, saj je bruto domači proizvod (BDP) v prvem četrtletju leta 2025 upadel za 0,7 odstotka. Če se bo ta trend nadaljeval tudi v drugem četrtletju, bo država uradno v recesiji, opozarja državni statistični urad. Padec BDP je posledica negativnega salda menjave s tujino, kjer je uvoz narasel za 1,9 odstotka, izvoz pa zgolj za 0,1 odstotka.
Slovenija se je po povečanju BDP za 1,5 odstotka v zadnjem četrtletju prejšnjega leta zdaj znašla v težavah. Državni statistični urad navaja, da je za padec kriva predvsem mednarodna trgovina, saj je uvoz hitro naraščal, izvoz pa je ostal skoraj nespremenjen. To kaže na zmanjšano konkurenčnost slovenskih izdelkov na tujih trgih.
Domača potrošnja in investicije
Kljub težavam na področju trgovine se je domača potrošnja zvišala za 0,8 odstotka, kar je predvsem posledica povečanja končne potrošnje za 1 odstotek. Na drugi strani pa bruto investicije v osnovna sredstva upadajo že četrto zaporedno četrtletje, tokrat za 5,1 odstotka. Ta trend zmanjšuje dolgoročne možnosti za gospodarsko rast.
Primerjava s preteklimi obdobji
Po desezoniranih podatkih, ki se uporabljajo za primerjave v Evropski uniji, je bil upad BDP v prvem četrtletju 0,8-odstoten tako na letni kot četrtletni ravni. Zadnjič je Slovenija doživela podobno situacijo v zadnjem četrtletju leta 2020, kar kaže na ciklično naravo gospodarskih nihanj.
Slovensko gospodarstvo se sooča z zahtevnim izzivom, da se izogne recesiji. Čeprav domača potrošnja kaže rahle znake stabilnosti, je nujno, da povečamo konkurenčnost izvoznega sektorja in spodbudimo investicije. Ukrepi za izboljšanje gospodarskih razmer morajo biti hitro sprejeti, da se prepreči dolgotrajna gospodarska stagnacija.
Spletno uredništvo Goriške novice