Slovensko ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti pripravlja pomembne spremembe v zakonodaji, ki bodo vplivale na delovno aktivnost upokojencev. Predlog sprememb zakona o urejanju trga dela, ki ga je pripravilo ministrstvo, predvideva povečanje obsega začasnega in občasnega dela za upokojence.
Glavni cilj teh sprememb je izboljšati socialno varnost brezposelnih ter povečati delovno aktivnost starejših delavcev. Po novem bodo upokojenci lahko delali več kot doslej.
Podrobnosti predlaganih sprememb
Predlagane spremembe zakona, ki so večinoma usklajene med socialnimi partnerji, prinašajo povečanje dovoljene mesečne in letne omejitve glede števila ur začasnega ali občasnega dela upokojencev. Mesečna omejitev se bo zvišala s 60 na 85 ur, medtem ko bo letna omejitev narasla s 720 na 1020 ur. Prav tako bo mogoče začasno ali občasno delo opravljati največ trikrat v koledarskem letu, pri čemer se bo omejitev zvišala z 90 na 125 ur.
“S spremembami želimo zagotoviti boljše pogoje za starejše delavce in preprečiti predčasno upokojevanje,” je dejal predstavnik ministrstva.
Uvajanje sistema 80/90/100
Nov zakon predvideva tudi uvedbo sistema 80/90/100, ki bo omogočil starejšim delavcem, da po določeni starosti delajo z 80-odstotnim delovnim časom, prejemajo 90-odstotno plačo, prispevke pa bodo plačani v celoti. Ta ukrep naj bi razbremenil starejše delavce in povečal njihovo zadovoljstvo na delovnih mestih.
Osnutek novele predvideva tudi prenos posredovanja študentskega dela na Zavod RS za zaposlovanje, kar naj bi izboljšalo učinkovitost pri upravljanju dela študentov in zagotovilo bolj enake možnosti za vse vključene.
Potreba po hitrem sprejemu novele
Sprejetje novele je nujno, saj je od nje odvisno črpanje 140 milijonov evrov iz načrta za okrevanje in odpornost. Sindikati in delodajalci so izrazili pripravljenost na delno modifikacijo obstoječe ureditve, kar bi pospešilo proces sprejetja zakona.
“Črpanje sredstev iz načrta je ključno za izvajanje številnih projektov, ki bodo izboljšali delovne pogoje v Sloveniji,” je poudaril predstavnik sindikatov.
Vse te spremembe se dogajajo v kontekstu prizadevanj za povečanje zaposljivosti starejših delavcev in zmanjšanje pritiska na pokojninski sistem, kar je ključno za dolgoročno vzdržnost državnih financ.
Spletno uredništvo Goriške novice