Na letošnjem Festivalu za ljubitelje živali v Novi Gorici je Ivo Boscarol, nekdanji vodja Pipistrela, pritegnil veliko pozornosti, a tokrat ne zaradi letal. Osrednja tema njegovega nastopa je bila ljubezen do živali in projekti, povezani s kultiviranim mesom.
Boscarol, ki doma skrbi za ribice in pet kokoši ter kmalu pričakuje novega psa, poudarja, da nam živali dajejo toplino in zveste prijatelje. Zato je ključnega pomena, da jim ljubezen vračamo.
Festival poteka v času, ko Nova Gorica z Gorico skupaj nosita naziv Evropske prestolnice kulture, kar po Boscarolovih besedah prinaša svežino celotni dolini. “Povezovanje je ključnega pomena, tudi ko gre za dogodke z živalmi,” pravi za zurnal24.si Boscarol, ki se še posebej navdušuje nad idejo skupne Evrope brez simboličnih mej.
Podpora kultiviranemu mesu
Boscarol je eden prvih javno znanih podpornikov kultiviranega mesa. Kot je pojasnil, ga je k temu spodbudilo predvsem sočutje do živali in globalni izzivi. “Jem meso, če je nujno, vendar se mi živali smilijo zaradi načina, kako pridemo do mesa,” pravi. “Vzrejamo jih le zato, da jih nato ubijemo za hrano, kar je eden glavnih razlogov, zakaj podpiram razvoj mesa, ki ne vključuje klasične živinoreje.”
Drugi razlog je globalen. Med vodenjem Pipistrela je Boscarol prepotoval več kot 150 držav in spoznal razmere, ki so povsem drugačne od slovenskih. “Na Daljnem in Bližnjem vzhodu ponekod ni več možno pridelati dovolj krme za živali,” opozarja. “Potreb po hrani pa je vedno več, saj število svetovne populacije narašča.”
Skeptičnost Slovencev in pogled v prihodnost
Glede na to, da Slovenija ostaja zelena in čista, so Slovenci do takih sprememb skeptični. “Imamo naravne danosti, ki jih marsikje po svetu ni več, zato si težko predstavljamo, kako je drugje,” pojasnjuje Boscarol. Kljub temu poudarja, da mladi kmetje razumejo izzive kmetijstva in vidijo kultivirano meso kot dopolnitev tradicionalne živinoreje.
V naslednjih petih letih si Boscarol s podjetjem Tech4Meat želi preboja v tehnologiji rasti celic. “Naš cilj ni biti prvi na trgu, temveč razviti trajnostno, energijsko učinkovito in dostopno tehnologijo,” pravi. “V prihodnosti želimo ustvariti celotno proizvodno verigo, vključno z napravami, ki bi jih lahko imel vsak doma.”
Novi projekti in izzivi
Med trenutnimi projekti Boscarola najbolj navdušuje projekt podjetja Adiposs, ki razvija kontrastno sredstvo za preiskavo rjave maščobe v telesu. “Gre za velik preboj v medicini, in to je vsekakor investicija, v katero zelo verjamem,” pravi.
Pri izbiri investicij Boscarol poudarja, da se odloča zelo čustveno. “Denar mi nikoli ni bil prva motivacija. Pomembno mi je, da me zgodba pritegne, da je v njej izziv,” pojasnjuje.
Vizija za prihodnost Slovenije
Boscarol meni, da je ključ do uspeha v uravnoteženi ekipi. “V Sloveniji ni pomembno koliko zaslužiš, temveč koliko zasluži tvoj sodelavec,” poudarja. “Verjamem, da danes nihče več ne more uspeti sam. Potrebuješ ekipo, in če to razumeš, ti bo ekipa vedno stala ob strani.”
Za zaključek Boscarol dodaja, da moramo kot družba sprejeti ljudi takšne, kot so, in postati ponosni na to, kar smo in kar znamo.
Spletno uredništvo Goriške novice