Ptičja gripa: Mutacije povečujejo tveganje in ogrožajo ljudi

flu flu

Število izbruhov ptičje gripe med sesalci se je lani več kot podvojilo po vsem svetu, kar predstavlja naraščajoče tveganje za prenos virusa na ljudi, je danes sporočila Svetovna organizacija za zdravje živali (WOAH).

Leta 2024 je bilo zabeleženih 1022 primerov ptičje gripe, kar je znatno povečanje v primerjavi s 459 primeri v letu 2023. Večina okužb je prizadela govedo v Združenih državah Amerike.

Rastoče tveganje za okužbo ljudi

Čeprav splošna nevarnost za okužbo pri ljudeh ostaja nizka, izbruhi ptičje gripe med sesalci, kot so govedo, psi in mačke, povečujejo možnost, da se virus sčasoma prilagodi za prenos na ljudi. To je poudarila organizacija s sedežem v Parizu v svojem najnovejšem poročilu. WOAH je zabeležila porast izbruhov aviarne influence pri sesalcih na 1022 v 55 državah v letu 2024, kar je znatno več kot v prejšnjem letu.

“To je zaskrbljujoče, ker opažamo spremembo epidemiološkega vzorca virusa,” je dejala Emmanuelle Soubeyran, generalna direktorica WOAH, za francosko tiskovno agencijo AFP.

Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na potencialno pandemično grožnjo, ki jo predstavlja ptičja gripa, saj se virus že kaže v mutacijah, posebej med kravami molznicami v ZDA. WOAH opozarja, da ptičja gripa ni le kriza zdravja živali, ampak tudi globalna izredna situacija, ki destabilizira kmetijstvo, prehransko varnost, trgovino in ekosisteme.

V zadnjih dveh desetletjih je zaradi ptičje gripe umrlo ali bilo pobitih več kot 630 milijonov ptic. Poročilo poudarja pomembnost cepljenja za zajezitev izbruhov med pticami, kar posledično zmanjšuje tveganje za sesalce in ljudi. Vendar pa zmanjšanje proračunov za zdravstvene in znanstvene agencije v ZDA predstavlja dodatno tveganje za preprečevanje širjenja virusa.

Nevarnost ptičje gripe se povečuje, saj se virus razvija in mutira. Strokovnjaki poudarjajo nujnost preventivnih ukrepov in globalnega sodelovanja za preprečevanje potencialne pandemije, ki bi lahko imela katastrofalne posledice na globalni ravni.

 

Spletno uredništvo Goriške novice

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja