Grčija, ki je dolga leta veljala za državo z visokim deležem bega možganov, prvič po dveh desetletjih beleži priliv mladih intelektualcev.
Dva Grka z imenom Nikolaos, sta se po študiju v tujini, po poročanju RTVSLO odločila vrniti v domovino. Ta obrat je posledica izboljšanih gospodarskih razmer in novih kariernih priložnosti.
Študij v ZDA in povratek v domovino
Nikolaos Sifakis, ki je študiral kemijsko in okoljsko inženirstvo na politehniški univerzi na Kreti, se je po prejeti štipendiji odpravil v ZDA na Univerzo v Vermontu. Kljub izjemnim pogojev tam, se je zaradi neizpolnjenih pričakovanj glede doktorske disertacije odločil vrniti v Grčijo. “V tujini so mi ponudili idealne razmere, a sem se vrnil z željo po iskanju priložnosti doma,” pravi Sifakis.
Študij v Londonu in vrnitev na Kreto
Nikolaos Diangelakis, najmlajši profesor na politehniški fakulteti na Kreti, je po dodiplomskem študiju odšel v London. “V Londonu sem ostal za doktorat in podoktorski študij, vendar sem se zaradi osebnih, družbenih in gospodarskih razlogov vrnil domov,” pojasnjuje Diangelakis. Dodaja, da ni vse zlato, kar se sveti, saj so življenjski stroški v tujini pogosto višji od pričakovanj.
Sprememba trenda: priliv možganov
Veleposlanica Slovenije v Grčiji, Tamara Weigerl Požar, potrjuje, da je Grčija prvič po dveh desetletjih priča prilivu, ne begu možganov. “Gospodarska kriza je povzročila, da so mladi množično zapuščali Grčijo, danes pa se zaradi izboljšanih razmer vračajo,” pravi Weigerl Požar.
Grčija ponuja spodbude, kot je platforma Rebrain Greece, ki povezuje izobražene priseljence z delovnimi priložnostmi v Grčiji. Poleg tega so olajšali nostrifikacijo diplom za zdravnike iz ZDA, kar dodatno spodbuja vračanje mladih strokovnjakov.
Grčija je na poti k utrditvi svojega položaja kot privlačne destinacije za mlade talente. Profesor George Arambadzis svetuje mladim, da izkoristijo priložnosti v tujini, vendar ne pozabijo na potencial, ki ga ponuja njihova domovina.
Spletno uredništvo Goriške novice