Italijanski referendum: Italijansko državljanstvo že po petih letih?

italia italia

V Italiji poteka referendum, ki bi lahko bistveno spremenil pogoje za pridobitev državljanstva. Na glasovanju, ki se odvija v nedeljo in ponedeljek, je ključno vprašanje skrajšanja obdobja prebivanja za pridobitev državljanstva s trenutnih deset na pet let. Kljub potencialnemu vplivu na milijone tujcev v državi, ostaja vprašanje, ali bodo volilci dosegli potrebno stopnjo udeležbe.

Ključne spremembe v zakonodaji

Trenutna italijanska zakonodaja zahteva, da tujci neprekinjeno prebivajo v Italiji deset let, da bi lahko zaprosili za državljanstvo prek naturalizacije. Poleg tega morajo izpolnjevati pogoje, kot so minimalni dohodek, čista kazenska evidenca, znanje jezika in družbena integracija. Državljani Evropske unije lahko pridobijo državljanstvo že po štirih letih bivanja.

“Silijo sto tisoče deklet in fantov, rojenih ali vzgojenih v Italiji, da živijo kot tujci v državi, ki je tudi njihova država,”

je dejal Riccardo Magi, tajnik liberalne stranke Piu Europa, ki spremembe podpira in obstoječa pravila označuje kot nepravična.

Podpora in nasprotovanje predlogom

Magi poudarja, da predlog ne spreminja vseh pogojev, temveč zgolj skrajša čas prebivanja, kar po njegovem mnenju odraža “liberalno idejo državljanstva”. Reforma bi vplivala na približno 2,5 milijona tujcev v Italiji. Italija se sooča z nizko rodnostjo, zato ekonomisti opozarjajo na potrebo po več delovne sile za oživitev gospodarstva.

Na drugi strani pa Maria Chiara Fazio, podpredsednica centristične stranke Noi Moderati, opozarja, da “državljanstvo predstavlja najglobjo vez med državo in posameznikom”, in da ne sme postati predmet poenostavitve prek referenduma. Hkrati priznava, da so obstoječi birokratski postopki nejasni in povzročajo negotovost za prosilce.

Vpliv na trg dela in politična distanca

Referendum zajema tudi vprašanja glede trga dela, vključno s predlogi za otežitev odpuščanja in višjimi nadomestili za odpuščene delavce v manjših podjetjih. Cilj je razveljaviti zakon iz časa vlade Demokratske stranke pred desetletjem.

Kljub pomembnosti tem se večina politikov distancira od referenduma. Voditelji dveh vladnih strank, Antonio Tajani (Forza Italia) in Matteo Salvini (Liga), sta že napovedala, da ne bosta glasovala, prav tako pa se glasovanja ne bo udeležila premierka Giorgia Meloni.

Možnost razveljavitve rezultata

Če volilna udeležba ne preseže 50 odstotkov, bo rezultat referenduma razveljavljen, ne glede na izid glasovanja. Anketa inštituta Demopolis kaže, da naj bi bila udeležba le med 31 in 39 odstotki, kar povzroča dodatno napetost glede izida.

 

Spletno uredništvo Goriške novice

 

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja