Preboj v trgovinskih pogajanjih med ZDA in Kitajsko v Švici

kontejner kontejner

Ameriški uradniki izražajo optimizem po dvodnevnih trgovinskih pogajanjih s Kitajsko, ki so potekala v Švici. Sekretar za trgovino, Howard Lutnick, je izrazil prepričanje, da se bodo pogovori končali pozitivno. Poleg tega je predsednik Donald Trump v soboto zvečer objavil, da je bil dosežen velik napredek. Kitajska stran pa zaenkrat ostaja tiho glede pogajanj.

Težka pogajanja za konec trgovinske vojne

Pogajanja v Ženevi, ki potekajo v rezidenci švicarskega predstavnika pri ZN, so usmerjena v iskanje rešitev za trgovinsko vojno med ZDA in Kitajsko. Ameriško delegacijo vodi finančni minister Scott Bessent, skupaj s trgovinskim predstavnikom Jamiesonom Greerjem. Kitajsko delegacijo vodi podpredsednik vlade He Lifeng. Lutnick je poudaril, da ameriška stran trdo dela za dosego dogovora, a ni želel razkriti podrobnosti pogovorov.

Trumpov optimizem in pričakovanja

Predsednik Trump je po prvem dnevu pogajanj v soboto zvečer na omrežju Truth Social zapisal, da pogajanja potekajo konstruktivno in prijateljsko. Poudaril je, da je bil dosežen velik napredek, kar je izpostavil z velikimi tiskanimi črkami. Kljub temu pa Peking današnjih pogovorov ni komentiral. Kitajska državna tiskovna agencija Xinhua je pred tem poudarila, da so pogovori pomemben korak k rešitvi sporov.

Spori glede carin

Trenutna trgovinska vojna med ZDA in Kitajsko vključuje visoke carine, ki jih je Trump uvedel na kitajski uvoz. Carine znašajo 145 odstotkov, medtem ko je Peking odgovoril s 125-odstotnimi carinami na ameriški uvoz. Trump vztraja, da bo znižanje carin mogoče le, če tudi Kitajska naredi korak nazaj. Pred začetkom pogajanj je ocenil, da bi bile primerne 80-odstotne uvozne carine za kitajske izdelke.

Širši kontekst pogajanj

Pogajanja v Ženevi so ključni trenutek v dolgotrajni trgovinski vojni, ki je prizadela svetovno gospodarstvo. Ameriška stran si želi doseči dogovor, ki bi zmanjšal trgovinski primanjkljaj in zaščitil ameriška delovna mesta. Kitajska pa si prizadeva za pravične trgovinske pogoje in zmanjšanje ameriških omejitev na kitajski izvoz. Uspeh pogajanj bi lahko vplival na globalne trgovinske trende in izboljšal odnose med dvema največjima svetovnima gospodarstvoma.

Kako se bodo končala pogajanja med ZDA in Kitajsko ter kakšen vpliv bodo imela na svetovno trgovinsko dinamiko, ostaja odprto vprašanje.

 

 

Spletno uredništvo Goriške novice

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja