V Anhovem še vedno sežigajo odpadke po starem: Kdaj bodo veljali novi zakoni?

SALONIT ANHOVO SALONIT ANHOVO
Salonit Anhovo, vir: Zelena Slovenija

V Anhovem še vedno sežigajo odpadke po starih metodah, kljub spremembam zakonodaje. Nekdanje podjetje Salonit Anhovo, sedaj Alpacem Cement, še naprej izvaja sosežig odpadkov po manj strogih predpisih, kar lahko traja vse do leta 2030.

To je mogoče zaradi zamud pri sprejemanju ključnih podzakonskih aktov, kljub sprejetemu zakonu o varstvu okolja, ki bi moral že veljati.

Zakonske spremembe in njihova implementacija

Državni zbor je 7. marca lani z dvotretjinsko večino potrdil novelo zakona o varstvu okolja, ki zaostruje pogoje izpustov pri sosežigu odpadkov. Ta postopek se izvaja v nekdanji cementarni Salonit Anhovo, sedaj Alpacem Cement. Vendar pa novela zakona še ni v celoti uveljavljena, saj vlada še ni sprejela potrebne uredbe o sežigalnicah odpadkov in napravah za sosežig odpadkov. Ta uredba bi morala biti popravljena šest mesecev po sprejetju zakona, a je še vedno ni na vidiku.

Avgusta lani je Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo pripravilo osnutek uredbe in ga poslalo v javno obravnavo. Po zaključku te obravnave so se odločili pripraviti nov osnutek uredbe, ki naj bi bolje upošteval pripombe javnosti. Ta drugi osnutek je bil ponovno dan v javno razpravo od 16. maja do 2. junija, medtem pa so potekali tudi usklajevalni sestanki s predstavniki občine, Alpacem Cementa in nevladnimi organizacijami.

Izjave in odzivi

Medtem ko na Ministrstvu za okolje zagotavljajo, da bo uredba upoštevala stroge pogoje za industrijske emisije, pa v društvu Eko Anhovo vladi očitajo, da je zakon o varstvu okolja postal mrtva črka na papirju zaradi zamud pri sprejemanju podzakonskih aktov. Kljub temu ocenjujejo, da je zadnji osnutek uredbe korak v pravo smer.

V Alpacem Cementu izražajo zadovoljstvo z zadnjim osnutkom uredbe, ki naj bi podjetju omogočal skladnost z zakonodajo, hkrati pa ohranja najstrožje okoljske standarde v cementni industriji. Podjetje načrtuje obsežne investicije v posodobitev cementarne, ki naj bi skupaj znašale več deset milijonov evrov.

Prihodnost cementarne

Po opravljenem investicijskem programu, ki bo sledil sprejetju uredbe in pridobitvi potrebnih dovoljenj, naj bi cementarna v Anhovem delovala po najstrožjih standardih v Evropi. Alpacem Cement načrtuje, da bo s tem zagotovil trajnostno delovanje in ohranil delovna mesta.

Kljub trenutnemu stanju, kjer se odpadki še vedno sežigajo po starih predpisih, je prihodnost cementarne videti svetla. Podjetje bo imelo po zakonu štiri leta časa, da prilagodi obratovanje novim standardom po pridobitvi okoljevarstvenega dovoljenja.

Alpacem Cement je lani dosegel 142,4 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je pet odstotkov več kot predlani. Kljub 20-odstotnemu padcu čistega dobička na 24,7 milijona evrov, podjetje ostaja finančno stabilno s 68,5 milijona evrov bilančnega dobička. Pomemben del prihodkov prihaja iz sosežiga odpadkov, kar ostaja dobičkonosna dejavnost.

 

Spletno uredništvo Goriške novice

Add a comment

Dodaj odgovor

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja